Chłodnictwo w przemyśle spożywczym – jak odzyskać ciepło z procesów chłodzenia

chłodziarki z żywnością

Procesy chłodnicze w dużej mierze opierają się na wyprowadzeniu temperatury z jednego pomieszczenia (zamkniętego) i przekazaniu go na zewnątrz. W ten sposób można schładzać pomieszczenia takie jak chłodnie do optymalnej dla nich temperatury przechowywania.

W procesie chłodniczym powstaje spora ilość temperatury zebranej i kumulowanej na zewnętrznym parowniku systemy chłodzącego. Ciepło to nadaje się do odzyskania i ponownego wykorzystania w budynku.

Ciepło pozyskane z chłodziarek

Procesy chłodzenia opierają się na kilku ważnych zadaniach. Podstawową zasadą która dotyczy zarówno lodówek, chłodni czy pomieszczeń klimatyzowanych jest odpowiednie odizolowanie chłodzonego pomieszczenia od zewnętrznych źródeł przepływu ciepła (głównie powietrza, ale również tzw. mostków cieplnych – przenikania ciepła przez izolacje ściany w miejscach, gdzie stykają się ściany chłodni i ściany konstrukcji budynku). Dzięki dobrej izolacji możliwe jest odpowiednie odprowadzenie ciepła z chłodni . Kolejnym ważnym elementem będzie odpowiednio wydany agregat chłodniczy. Dzięki niemu możliwe stanie się odprowadzenie ciepła z wnętrza odizolowanego pomieszczenia (czy też zbiornika) i poprowadzenie ciepła na zewnątrz. Stosowane w instalacjach chłodniczych płyny chłodzące o odmiennej od wody temperatury wrzenia pozwalają na odbieranie i oddawanie temperatury z udziałem sprężarki zastosowanej w układzie chłodzenia.

Na drugim końcu instalacji chłodni znajdują się urządzenia oddawania pobranego wcześniej ciepła. To w nich następuje odwrotna reakcja – ciepło z płynu chłodniczego zostaje oddane i za pomocą parownika chłodzonego wentylatorem zostaje oddane powietrzu. Zgromadzone w płynie ciepło zwykle ma jeszcze wyższą temperaturę niż powietrze więc następuje proces jego schłodzenia – ciepło przechodzi do powietrza o niższej temperaturze.

wizyta na chłodniczej linii produkcyjnej
Wizyta na linii produkcyjnej chłodniczej w fabryce spożywczej fot. flickr

Ponowne wykorzystanie energii cieplnej

Wypromieniowaną temperaturę można oddać atmosferze i pozwolić się rozpłynąć. Jednak współczesne technologie chłodniczo-grzewcze traktują taki „odpad cieplny” jako surowiec wtórny. Możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiednich układów z rekuperatorami przekazanie ciepła na przykład do zasobnika z ciepłą wodą, lub też może ono służyć do podgrzania świeżego powietrza wtłaczanego do wnętrza budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *