Smog a powietrze w samochodzie

Miasto i smog

Co to jest smog?

Na początku przyjrzymy się bliżej samemu smogowi. Otóż, jest to zjawisko atmosferyczne, które pojawia się wtedy, kiedy następuje wymieszanie się mgły, pyłów i spalin. Smog jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka oraz innych istot żywych. Najczęściej pojawia się on w zatłoczonych miastach. Długoletnie wdychanie smogu może spowodować liczne nieprzyjemne dolegliwości i poważne choroby, takie jak alergie, astmę, migreny, ból i podrażnienie gardła, problemy z drogami oddechowymi a nawet kilka typów nowotworów. Według specjalistycznych badań, jakie przeprowadzono w ostatnich latach, kiedy świat bardziej zainteresował się tym zjawiskiem, wykazano, że smog przyczynił się do aż 30% wszystkich nowotworów płuc, zatok, krtani i nerek.

Typy smogu

Z racji na pewne różnice dotyczące smogu występującego w różnych miejscach na świecie w różnym czasie, specjaliści postanowili wyróżnić dwa rodzaje tego zjawiska atmosferycznego:

  • smog klasyczny – można go jeszcze nazwać kwaśnym lub londyńskim. Występuje zimą (od listopada do stycznia lub lutego) i ma ścisły związek z sezonem grzewczym, gdyż najwięcej zanieczyszczeń w powietrzu pojawia się właśnie z powodu palenia niedozwolonych przedmiotów w piecu i korzystania ze słabej jakości węgla sprowadzanego zza wschodniej granicy. Pojawia się gdy w dużych miastach i zatłoczonych centrach dochodzi do wymieszania się oleju opałowego z zanieczyszczeniami z pieców.
  • smog fotochemiczny – ten rodzaj natomiast występuje w upalne i słoneczne dni, kiedy temperatura na termometrze przekracza 25 stopni Celsjusza. Właściwie jest to mieszanina spalin z silnym światłem słonecznym.

Samochody a smog

Wpływ pojazdów na smog jest dyskusyjny. Wiele osób uważa, że to właśnie one mają główny wpływ na jakość powietrza w miastach. Naukowcy jednak poczynili badania z których jasno wynika, że transport drogowy powoduje 10% wszystkich dziś zanieczyszczeń. Więcej szkodliwych substancji do atmosfery dostaje się z powodu przemysłu (17%), i tego, co ludzie używają do palenia w piecach (aż 52%!). Natomiast energetyka zapewnia 9% zanieczyszczeń, rolnictwo 4%, a pozostałe źródła 8%. Trzeba także zauważyć, że nowe samochody wydzielają coraz mniej szkodliwych substancji. A czy samochody odpowiednio chronią swoich użytkowników przed smogiem?

Filtr kabinowy

Filtr kabinowy odpowiada za oczyszczanie powietrza, które dostaje się do wnętrza pojazdu. Jak się okazuje – działa on bardzo skutecznie i bardzo dobrze chroni przed takimi zjawiskiem jak smog. Jednak jeśli chcemy zapewnić sobie odpowiedni poziom bezpieczeństwa, musi stosować jedynie sprawdzone i dobrej jakości filtry – https://pzlsedziszow.pl/filtry-kabinowe/ oraz regularnie wymieniać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *