Magazyn – kilka rzeczy, które musisz wiedzieć

Magazyn to jeden z elementów logistyki, który służy do przechowywania zapasów. Przede wszystkim ma on wpływ na przepływ materiałów, ale także na proces logistyczny oraz jego efektywność. Dlatego też warto zadbać o wyposażenie magazynu, które powinno mieć znaczenie przede wszystkim pod względem funkcjonalności. Oprócz tego, warto zwrócić na kwalifikacje pracowników – muszą oni posiadać kurs na wózki widłowe.

Odpowiedz na dwa pytania

Na samym początku warto sobie zadać kilka pytań i na nie odpowiedzieć. Pozwoli nam to na doprecyzowanie naszego magazynu.

Po pierwsze, jaką wielkość i funkcje ma spełniać magazyn? Może to być malutki magazyn, w którym będziemy przechowywać mało produktów. Ale możemy również mieć ogromną halę, w której będzie mnóstwo produktów różnego rodzaju. Zastanów się, czy materiały mają nam zalegać na półkach czy wręcz przeciwnie.

Po drugie – co będziesz magazynować? Do niektórych produktów należy odpowiednio dostosować wilgotność powietrza, a także temperaturę. Przykładowo – warzywa takie jak brukselka czy kapusta świetnie przechowuje się w temperaturze około 1°C.

Wyposażenie

Tutaj wszystko zależy przede wszystkim od budżetu inwestora. Im mamy większe pole manewru, tym możemy sobie na więcej pozwolić. Na rynku istnieją zautomatyzowane regały, które posiadają układnice, ale obok nich znajdziemy również regały półkowe, które przeznaczone są do obsługi ręcznej.

kurs na wózki widłowe

 

Wózki widłowe

Jeśli już wiesz, jakiego rodzaju magazyn jest ci potrzebny do przechowywania asortymentu należy teraz podjąć decyzję dotyczącą urządzeń transportowych. Dostępnych jest mnóstwo rodzajów wózków widłowych – elektryczne, unoszące, systemowe czy czołowe. Ważne jest, aby pamiętać, że każdy pracownik powinien posiadać zaświadczenie o ukończeniu kursu na wózki widłowe, które jest niezbędne przy pracy magazynowej.

Wózki widłowe spalinowe świetnie sprawdzą się podczas bardzo intensywnej, wielozmianowej pracy podczas rozładunku dostarczanego asortymentu, ale również do produkcji czy też podczas składowania wyrobów na placach składowych.

Wózki widłowe systemowe są niezbędne w magazynach, w których stosuje się wysokie składowanie produktów.

Rodzajów i przeznaczeń wózków widłowych jest mnóstwo. Pamiętajmy jednak, aby kupować sprzęt, który będzie odpowiednio dopasowany do naszego magazynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>